آنچه پدر و مادرها باید بدانند:
والدین عزیز بسیاری از ما در مسیر تربیت فرزندمان دچار اشتباه می شویم و ممکن است به کودکانمان صدمات جسمی و روانی غیر قابل جبرانی بزنیم . پس اگر روش تربیتی شما تاکنون موثر نبوده است از متخصصین کمک بخواهید.
پدرها و مادرها : اگر فرزند شما رفتارهای نامطلوبی دارد که قادر به کنترل آن نیستید ، اگر روابط خانوادگی شما به گونه ای است که رنجتان می دهد و اگر از والد بودنتان احساس رضایت ندارید و لذت نمی برید ، چند لحظه توقف کنید . روی افکاری که در ذهنتان می گذرد ، تمرکز کنید.
.........................................................
معمولا به خودتان چه می گویید؟
من پدر یا مادر شایسته ای نیستم ، چون نتوانستم فرزندم را خوب تربیت کنم.
فرزندم عمدا طوری رفتار می کند که من جلوی دوستان و فامیل شرمنده شوم.
کودک من آینده خوبی نخواهد داشت چون نمی تواند رفتار مناسبی داشته باشد.
بی خیال، شاید بزرگ بشه بهتر بشه.
بچه من درست شدنی نیست و...
...............................................................
اکنون سعی کنید گفتگوی زیر را جایگزین افکار خود سازید:
  • برای تربیت فرزندم تلاشهای زیادی کردم و در موارد بسیاری موفق بودم می توانم باز هم تلاش کنم و موفقیتهای بیشتری کسب کنم و راههای بهتری برای تربیت فرزندم بیابم . من پدر و مادر شایسته ای هستم.
  • بسیاری از کودکان مشکلات رفتاری دارند ، به ویژه در سنین پایین تر نمی توانند کنترل مناسبی بر رفتارشان داشته باشند . اما به هر حال عمدی در کار نیست . باید به کودکم آموزش بدهم که چگونه رفتار کند. رفتار مطلوب را با او تمرین کنم و هر بار که رفتار مطلوب را انجام داد ، او را تشویق کنم.
  • علت مشکل رفتاری کودک من هر چه باشد، من می توانم نقش موثری در تغییر رفتار او داشته باشم. اگر به موقع عمل کنم ، مشکلات رفتاری کودکم آسانتر برطرف می شود و در آینده تداوم نخواهد داشت. من و فرزندم می توانیم آینده بهتری بسازیم. فقط با بزرگ شدن کودکان ، مشکلات رفتاری آنها حل نخواهد داشت. اگر می خواهم کودکم رفتار مناسبی داشته باشد و مهارتهای لازم برای برقراری ارتباط با دیگران را یاد بگیرد ، باید از همین کودکی به او آموزش دهم . هیچ کودکی به خودی خود یک بزرگسال موفق نخواهد شد، بلکه باید مثل یک باغبان در هر زمان از او مراقبت کنم ، حمایتش کنم ، دوستش بدارم و در صورت لزوم به او آموزش دهم.
  • همیشه راهی برای بهتر بهتر شدن نیست ، همیشه امیدی برای بهتر شدن رفتار کودک هست. می توانم با متخصصین مشورت کنم و راههایی را بیازمایم که تاکنون از آن اطلاعی نداشتم. می توانم در تربیت فرزندم موثر باشم و نقش مثبتی داشته باشم . هر وقت شروع کنم دیر نیست ، ولی هر چه زودتر شروع کنم بهتر است.
 
 
  • من فرزندم را بی هیچ قید و شرطی و در همه حال دوست دارم . اگر چه برخی از رفتارهای نامطلوب فرزندم گاهی مرا آزار می دهد ، ولی می دانم که او فرزند خوبی است . فقط باید به او یاد بدهم که چگونه رفتار کند.
واحد بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان کوار
تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-11-17 8:34        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ